Sleva na manželku
Pokud má poplatník daně z příjmů manželku bez zdanitelných příjmů nebo pokud její příjmy nedosahují zákonem stanovenou výši, může si na ni uplatnit slevu v nezanedbatelné výši 24 840 Kč. V dnešním příspěvku se zaměříme na podmínky, kdy sleva může být uplatněna.
V článku bude zmiňována jako osoba, na kterou může být uplatněna sleva, manželka, ale samozřejmě platí to také opačně tzn. manželka si může uplatnit slevu na manžela, pokud manžel nemá vlastní příjmy v zákonné výši.
Pro doplnění je potřeba zmínit, že zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) si pro své účely definuje, že pod pojmem manžel či manželka se rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství.
ZDP stanoví pro uplatnění slevy na manželku (dále jen „sleva“) dvě podmínky, které však musejí být splněny obě současně:
- manželka žije s manželem ve společně hospodařící domácnosti a
- manželka nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období částku 68 000 Kč.
Splnění první podmínky, by v praxi nemělo činit větší problémy, neboť společně hospodařící domácností se pro účely ZDP rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby.
Sleva ve výši 24 840 Kč je roční sleva, která může být krácena podle toho, zda jsou podmínky pro její uplatnění v jednotlivých měsících splněny. Rozhodující pro uplatnění 1/12 z roční částky slevy za daný kalendářní měsíc je stav k prvnímu dni daného měsíce. V praxi si to můžeme ukázat na příkladu svatby – pokud svatba proběhne 15. března, tak slevu na manželku může manžel uplatnit až od dubna, neboť jek je uveden výše, rozhodující je stav k prvnímu dni daného měsíce.
Pokud je manželce přiznán nárok na průkaz ZTP/P zvyšuje se částka slevy na dvojnásobek – 49 680 Kč.
Pro správnou aplikaci druhé podmínky – vlastní příjmy manželky nepřesahující 68 000 Kč – je nutné pečlivě zkoumat a rozlišovat, které příjmy se zahrnují a naopak které příjmy se nezahrnují do vlastních příjmů manželky.
I. Příjmy nezahrnované do vlastních příjmů manželky
ZDP vymezuje následující příjmy jako příjmy, které se do vlastních příjmů manželky nezahrnují:
- dávky státní sociální podpory podle zákona o státní sociální podpoře,
- dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
- dávky osobám se zdravotním postižením,
- dávky pomoci v hmotné nouzi podle zákona o pomoci v hmotné nouzi,
- příspěvek na péči,
- sociální služby,
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
- státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření,
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
- příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, jež má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je osvobozen od daně podle § 4 ZDP.
Dále ZDP uvádí, že pokud manželé mají majetek ve společném jmění manželů, tak se do vlastních příjmů manželky nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely ZDP nepovažuje za příjem druhého z manželů.
II. Příjmy zahrnované do vlastních příjmů manželky
Ohledně příjmů zahrnovaných do vlastních příjmů manželky nemáme v ZDP nic uvedeno, nicméně k této problematice se nám vyjadřuje pokyn D-22, kde se uvádí, že vlastními příjmy manželky se rozumí:
- vlastní hrubé příjmy tzn. nesnížené o daňové výdaje,
- příjmy podléhající srážkové dani,
- osvobozené příjmy,
- příjmy, které nejsou předmětem daně.
Pro posouzení výše příjmu je rozhodující skutečně dosažený příjem v období od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku. Jinými slovy – nezkoumá se, za jaké období je např. mateřská vyplácena (mateřská se do vlastního příjmu započítává na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství, která je dávkou státní sociální podpory a jako taková je z vlastních příjmů vyloučená).
Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou příjmy ze závislé činnosti, kde se postupuje podle § 5 odst. 4 ZDP. Uvedeme si na příkladu – příjem za prosinec 2016 vyplacený v lednu 2017 je považován za příjem roku 2016 a nikoliv 2017, přestože byl příjem fakticky vyplacen až v roce 2017!