Nově schválené úlevy podnikatelům
Po prvních schválených úlevách pro podnikatele, které byly zveřejněny ve Finančním zpravodaji 4/2020 minulý týden, došlo k projednání a schválení dalších vládních opatření napomáhajícím podnikatelům v současné nelehké situaci, tentokrát na půdě parlamentu.
Během dvou dnů - 24. 3. 2020 Sněmovnou PČR a 25. 3. 2020 Senátem PČR – byly ve zrychleném legislativním procesu schváleny vládní návrhy novel zákonů, které mají pomoci podnikatelům v době současných mimořádných opatření vyvolaných koronavirovou epidemií.
Pro lepší orientaci uvádím, že v Senátu se jednalo o senátní tisky č. 216 – 220.
I. Problematika EET
Subjekty nejsou povinny evidovat tržby v období nouzového stavu, který byl vyhlášen 12. 3. 2020 a dále v období 3 měsíců po skončení tohoto nouzového stavu.
V praxi to znamená, že nejenom dochází k odložení povinnosti elektronicky evidovat tržby pro subjekty spadající do 3. a 4. vlny EET, ale taktéž nemusí elektronicky evidovat tržby subjekty z 1. a 2. vlny, jichž se již povinnost historicky týká (restaurace, hotely, maloobchod a velkoobchod).
II. OSVČ a zdravotní pojištění
Lhůta pro podání přehledu za rok 2019 se posunuje na pondělí 3. srpna 2020 a to jak pro osoby, které nemusejí podávat přiznání, tak pro osoby, které přiznání podávají. Je nepodstatné, zda jim přiznání zpracovává daňový poradce či nikoliv.
Osoby, pro které platí minimální záloha ve výši 2.352 Kč měsíčně, nemusejí v období březen až srpen 2020 platit zálohy. Totéž se samozřejmě týká také osob, pro které není stanoven minimální vyměřovací základ.
Osoby, které platí zálohy vyšší než je minimální záloha, jsou povinny za období březen až srpen 2020 platit zálohy ve výši rozdílu mezi jejich zálohou (vypočtenou v přehledu za předešlý rok) a minimální zálohou. Pokud tedy např. jejich vypočtená záloha činí 3.000 Kč, tak výše jejich zálohy pro měsíce březen až srpen činí 648 Kč (3.000 – 2.352). Podle schválené právní úpravy mají tyto osoby možnost doplatit pojistné, které měly povinnost hradit formou záloh, formou doplatku pojistného a to nejpozději do 8 dnů, kdy podaly či měly podat přehled za rok 2020.
Pokud by OSVČ provedla zálohu za březen, tak se považuje za zálohu na měsíc září 2020.
Penále za období březen až srpen 2020 nevzniká.
III. OSVČ a sociální pojištění
Lhůta pro podání přehledu za rok 2019 se stejně jako u zdravotního pojištění posunuje na 3. srpna 2020. Pokud k tomuto datu bude přehled podán a pojistné také uhrazeno, žádné sankce za pozdní podání přehledu nevzniknou.
Zásadní informací týkající se záloh je to, že za období březen až srpen 2020 nemají OSVČ povinnost hradit zálohy na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „sociální pojištění“). Týká se to jak osob, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, tak také osob vykonávajících vedlejší samostatnou činnost. Bude-li na tyto měsíce uhrazena záloha a OSVČ nemá nějaké jiné závazky vůči správě sociálního zabezpečení, bude tato záloha použita jako záloha na další měsíce roku 2020 (září až prosinec).
Další změna týkající se sociálního pojištění bude aktuální až příští rok v době, kdy se bude zpracovávat přehled za rok 2020. Změna spočívá v tom, že se pojistné stanovené z vyměřovacího základu za rok 2020 snižuje za každý kalendářní měsíc v období březen až srpen 2020, v němž byla aspoň po část měsíce vykonávána samostatná výdělečná činnost, o částku:
a) 2.544 Kč, jde-li o osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost,
b) 1.018 Kč, jde-li o osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
Je důležité říci, že pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu se u osob samostatně výdělečně činných vykonávajících hlavní samostatnou výdělečnou činnost považují kalendářní měsíce v období březen až srpen 2020, za které nebyly povinny platit zálohy na sociální pojištění, za vyloučenou dobu.
Pokud je OSVČ nemocensky pojištěná, nic se pro ni nemění, stále si platí pojistné.
IV. Finanční efekt zrušení povinnosti hradit zálohy na pojistném u osob s minimálními zálohami
Pokud bychom vzali v úvahu OSVČ, na kterou se vztahují minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění, tak její úspora za období březen až srpen 2020 činí celkem 29.376 Kč ((2.352 + 2.544) x 6).