Nárok na odpočet daně při pořízení zboží z jiného členského státu
Jednou z oblastí zákona o dani z přidané hodnoty, které byly od 1. července 2017 novelizovány, je problematika pořízení zboží z jiného členského státu.
Úvodem je dobré si připomenout, jak zákon o DPH (dále jen „ZDPH“) vymezuje pořízení zboží z jiného členského státu (dále také „PZJČS“). PZJČS se rozumí:
- nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím od osoby registrované k dani v jiném členském státě, která není osvobozenou osobou,
- pokud je zboží odesláno nebo přepraveno z jiného členského státu do členského státu od něj odlišného a to
- osobou, která uskutečňuje dodání zboží, nebo pořizovatelem, kterým se pro účely tohoto zákona rozumí osoba, která pořizuje zboží z jiného členského státu, nebo jimi zmocněnou třetí osobou.
Fungování PZJČS je subjektům vcelku známé, a pokud se zboží přepravuje z jiného členského státu do tuzemska, plátci s tímto v principu nemají problém. Totéž však nelze tvrdit o situaci, kdy český plátce pořizuje zboží z jiného členského státu od osoby registrované v jiném členském státě a zboží po přepravě neskončí v tuzemsku.
Pro správnou aplikaci ZDPH je nezbytné určit, kde se nachází místo plnění. Místo plnění u PZJČS je vymezeno v § 11 ZDPH. A právě v tomto ustanovení vyvolala zmíněná novelizace změny.
I. Zboží při PZJČS skončí v tuzemsku
Podle základního pravidla platí, že za místo plnění při PZJČS je považováno místo, kde se zboží nachází po ukončení přepravy. Pokud tedy český plátce pořizuje zboží s přepravou z Rakouska od tamní osoby registrované k dani do tuzemska, místo plnění je v tuzemsku. Českého plátce dále stíhá povinnost vypořádat DPH v tuzemsku – odvést z tohoto plnění DPH, a pokud má standardně nárok na odpočet, tak jej může uplatnit.
II. Zboží při PZJČS neskončí v tuzemsku
Zcela odlišná je však situace, kdy dodavatelem je opět osoba registrovaná k dani v Rakousku, pořizovatelem je český plátce, ale zboží po přepravě skončí například na Slovensku, kde má český plátce sklad (nejedná se o třístranný obchod). Za této situace platí, že pokud pořizovatel neprokáže, že PZJČS bylo předmětem daně v místě ukončení přepravy zboží (modelově na Slovensku), pak je místo plnění ve státě, který vydal DIČ, pod nímž pořizovatel zboží pořídil – v tomto případě Česká republika.
Nikoho nepřekvapí, že pokud je místem plnění tuzemsko, pak pořizovateli vzniká povinnost přiznat z PZJČS daň. Co však rozhodně mnoho plátců zaskočit může je to, že nově je v § 11 odst. 2 uvedeno, že pořizovatel nemá nárok na odpočet daně uplatněné z tohoto PZJČS!
Pokud však pořizovatel následně vypořádá daň ve státě, kde skončila doprava (tedy na Slovensku), je podle ustanovení § 11 odst. 3 oprávněn snížit základ daně v tuzemsku o základ daně, z kterého byla odvedena daň na Slovensku!
Je důležité zdůraznit, že výše uvedený rozbor se netýká třístranného obchodu.